Gå til meny

TV2 - Mikrofonstativ for høyreekstreme

SOS Rasisme har det siste døgnet blitt anklaget av TV2 og Demokratene for nekte jøder adgang til markeringen av Krystallnatta. Organisasjonen klager nå TV-kanalen inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU).
SOS Rasisme har det siste døgnet blitt anklaget av TV2 og Demokratene for nekte jøder adgang til markeringen av Krystallnatta. Organisasjonen klager nå TV-kanalen inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU).

1. Vi nektet aldri davidstjerner i toget
Det var flere jøder og andre som bar davidstjerner i toget. Det var også en davidstjerne i plakaten for arrangementet. Det faller på sin egen urimelighet at vi skal ha nektet noen dette. Vi ga beskjed om at israelske eller palestinske _flagg_ var uønsket, fordi Krystallnattakomiteen ikke tar stilling til konflikten i midtøsten. Dette nektet partiet Demokratene å forholde seg til, og ble således stoppet av politiet.

2. Jøder og alle andre som ønsket å stille seg bak en av parolene var velkomne
Ola Melbye Pettersen fra Krystallnattkomiteen i Oslo ble spurt direkte av journalisten: «Er jøder velkomne i toget?». Han svarte: «Ja, jøder og alle andre som vil vise sitt standpunkt mot rasisme og nazisme er velkomne i toget». Dette har kanalen på råtape.

3. TV2 har skremt folk
Tillitsvalgte i SOS Rasisme har i dag hatt telefonsamtaler med flere fortvilede jøder som har blitt forferdet over innslagene på TV2. De trodde at vi nektet jøder generelt å delta i toget.

4. Ingen markering fra rasistpartier i våre fakkeltog mot rasisme
Det vi nektet var at et rasistisk politisk parti - Demokratene - skulle misbruke Krystallnatta til å ha en politisk demonstrasjon. Dette hadde vi gått ut med informasjon om i en pressemelding.

En bevisst mediedekning?
TV2 har blitt informert om opplysningene ovenfor flere ganger, både før, under og etter intervju med oss. Allikevel har kanalen valgt å redigere innslagene slik at det fremstår som om vi har nektet jøder å delta i fakkeltoget, og nektet folk å bære Davidstjerne. Vi beklager sterkt at TV2 bevisst unnlater å bringe fram våre opplysninger om arrangementet, og i stedet støtter seg på ville påstander fra et av Norges mest innvandrerfiendtlige miljøer. TV2 bør kraftig vurdere hvilken rolle de ønsker å spille i den norske offentligheten, og hvilke krefter de løper ærend for gjennom sin spekulative nyhetsdekning.

For mer informasjon se:
- Demokratene vil sabotere krystallnatta
- Ingen plass for jøder?
- Norsk Forening Mot Antisemittisme tilfredse med at politiet stanset høyreekstrem aksjon

Pressemelding fr

11.11.2004

© 2009 SOS Rasisme

SOS Rasisme Arbeidsutvalget       SOS Rasisme Økonomiutvalget
Pilestredet 29A, 2 etg, 0166 Oslo       Strandgata 71, 5528 Haugesund
Tlf: 400 90 162 / 163 / 164 E-post:au@sos-rasisme.no       Tlf: 52 71 21 75

SOS Rasisme er Norges eneste demokratiske medlemsorganisasjon som bruker alle sine krefter i kampen mot rasisme og nazisme. Vi har over 40 000 medlemmer og over 170 lokallag over hele landet.