Gå til meny

År 2006: På et tidspunkt hvor titusener drives ut som følge av krigshandlinger i Somalia, starter norske myndigheter å sende flyktninger nettopp tilbake hit. November 2006 stoppet UNE tvangsreturen på grunn av at varslene UNE ikke lyttet til om at krigen kom til å eskalere slo til.

I skrivende stund (3 januar 2007) har 21 somaliere søkt om oppholdstillatelse etter at tvangsreturen stoppet, og samtlige har fått dette innvilget. Dette er gledelig, og vi håper dette betyr at UNE nå har skjønt at situasjonen i Somalia ikke kommer til å bli trygg med det første. Vi håper også at UNE for framtida lytter mer til varsler om negative utviklinger i såkalt «flyktningproduserende land».

Denne saken er dessverre ikke unik, men tvertimot illustrerende for kynismen i norsk flyktningpolitikk. For de flyktningene myndighetene rakk å returnere til krigsherjede Somalia kan vi bare håpe det beste.

UNE

UNE stanser deportasjonene

Etter å ha tvangsreturnert 16 somaliere siden i sommer, har UNE endelig stoppet deportasjonene til det borgerkrigsherjede landet.

| Les mer | Statlig rasisme | Somalia | Flyktninger og asylsøkere |

06.11.2006

TV2 Nettavisen

Mislykkede forhandlinger i Somalia

Forhandlingene mellom Den islamske domstolunionen og overgangsregjeringen har stoppet helt opp. Krisen kan bli alvorlig.

| Les mer | Somalia |

03.11.2006

Stavanger Aftenblad

Sammenbrudd i fredssamtalene for Somalia

Fredssamtalene for Somalia har brutt sammen fordi partene ikke greide å bli enige om en megler. Faren for en storkrig på Afrikas Horn rykker stadig nærmere.

| Les mer | Somalia |

02.11.2006

Agderposten

Frykt for storkrig på Afrikas Horn

Islamistene i Somalia blir stadig mer aggressive i sin offensiv sør i landet. Frykten øker for at konflikten skal spre seg til andre land på Afrikas horn.

| Les mer | Somalia | Flyktninger og asylsøkere |

31.10.2006

TV2 Nettavisen

Somalia i alvorlig krise

Fredsforhandlingene mellom den somaliske overgangsregjeringen og Den islamske domstolFredsforhandlingene mellom den somaliske overgangsregjeringen og Den islamske domstolunionen er i ferd med å bryte sammen.unionen er i ferd med å bryte sammen.

| Les mer | Somalia |

30.10.2006

TV2 Nettavisen

Vil knuse regjeringen i Somalia

Den islamske domstolunionen lover overfor Nettavisen å ta Baidoa, hvor den somaliske overgangsregjeringen befinner seg.

| Les mer | Somalia |

26.10.2006

VG Nett

Etiopia tar somalisk krigstrussel alvorlig

- Etiopia er teknisk sett i krig med nabolandet Somalia, sier den etiopiske statsministeren Meles Zenawi. Årsaken er at islamistene i Somalia har erklært hellig krig mot Etiopia.

| Les mer | Somalia |

24.10.2006

VG Nett

Harde kamper i somalisk by

Somaliske regjeringsstyrker var lørdag i harde kamper med en milits i byen Bur Hakaba, sier lokale beboere. Ifølge beboerne ble kampene med militsen utløst da regjeringsstyrker gikk inn i byen lørdag morgen.

| Les mer | Somalia |

21.10.2006

Nationen

Somalia - en av de glemte krisene

Leserbrev av Kristian Tonby, styreleder i Leger Uten Grenser «Vi har kun én interesse i Somalia, og det er å gi medisinsk hjelp.»

| Les mer | Somalia |

21.10.2006

TV2 Nettavisen

Harde kamper i Somalia

Somaliske regjeringsstyrker tok over byen Bur Hakaba lørdag etter harde kamper med en islamiske milits, sier journalist Wael Issam i Aal-arabiya til Nettavisen

| Les mer | Somalia |

21.10.2006

Previous page 1 2 3 4 5 ... 11 Next page

SOS Rasisme

Hvem er SOS Rasisme?

SOS Rasisme er Norges eneste landsdekkende demokratiske medlemsorganisasjon som bruker alle krefter på kampen mot rasisme.

Hva kan du gjøre?

Det eneste som kan stoppe rasismen og nazismen fullt og helt er vanlige folks engasjement.

Spørsmål om rasisme?

Vi får daglig mange spørsmål fra skoleelever og andre. Her legger vi ut våre svar på de mest spurte.



Gaver til SOS Rasisme

Ønsker du å gi en gave til SOS Rasisme? Gaver på over 500 kroner kan gi fradrag på skatten. Les mer.

Gaver fra enkeltpersoner settes inn på konto: 7874 05 34709


Annonse i AntirasisteN?

Ønsker din organisasjon eller bedrift å vise at dere tar standpunkt mot rasisme? Vis ansikt ved å annonsere i SOS Rasismes avis og nå ut til titusenvis av lesere.
Les mer på vår annonseside


Fakkeltilbud

Vi har nå et meget godt tilbud til lokallag som trenger fakler. Tilbudet gjelder også skoler, bedrifter, andre organisasjoner og privatpersoner.


Tips oss om nazisme


Flyktningutvalget

www.sos-rasisme.no/fu

Festning Europa!

  • Ressursside om Festning Europa. Les mer

Rapport om flyktningkvinnenes rettigheter

  • SOS Rasisme har sammen med en rekke andre organisasjoner laget en rapport. Les den her

Anerkjenn Halabja og Anfal


Sjekking av e-post

Denne boksen har blitt flyttet til menyen til venstre, og vil bli slettet herfra etter hvert.

SOS Rasisme

|

01.01.2001


© 2009 SOS Rasisme

SOS Rasisme Arbeidsutvalget       SOS Rasisme Økonomiutvalget
Pilestredet 29A, 2 etg, 0166 Oslo       Strandgata 71, 5528 Haugesund
Tlf: 400 90 162 / 163 / 164 E-post:au@sos-rasisme.no       Tlf: 52 71 21 75

SOS Rasisme er Norges eneste demokratiske medlemsorganisasjon som bruker alle sine krefter i kampen mot rasisme og nazisme. Vi har over 40 000 medlemmer og over 170 lokallag over hele landet.