Gå til meny
LNU - den gilde fortvalter?

Bukken og havresekken

Vi har sendt dette brevet til stortingsrepresentantene.

Til alle stortingsrepresentanter,

Som mange av dere sikkert har fått med dere, har LNU trukket tilbake frifondstøtten til våre lokallag, og som så ofte ellers opplever vi at media ikke gir et balansert bilde av saken.

Vi opplever at LNU driver en alvorlig forskjellsbehandling. Vi har lagt korrespondansen vår med LNU ut her:
http://sos-rasisme.no/prosessen

LNU har nekta SOS Rasisme Frifondmidler for 2009, dette utgjør 4,6 millioner kroner. Minst 95 % av dette skulle gå til lokallagene i SOS Rasisme.

Bukken og havresekken

Denne saken trekker vi inn for retten. Men samtidig stiller vi kritiske spørsmål ved LNUs habilitet og egnethet som en forvalter av offentlige midler.

Vårt inntrykk er at dette er historien om bukken som passer havresekken i en ny variant. Hvis SOS Rasisme får 4,6 millioner mindre, blir det 4,6 millioner mer å fordele på de andre organisasjonene i LNU-systemet – altså blant organisasjonene til de som bestemmer om SOS Rasisme skal få midler eller ikke.

Jo mer byråkrati, jo blidere blir vi?

Vi ser også at LNU ønsker å bygge opp sitt eget kontrollregime overfor de frivillige organisasjonene. Frifond blir utbetalt etter medlemstall og lokallag, disse to kriteriene har også det statlige Fordelingsutvalget.

Fram til nå har LNU brukt Fordelingsutvalgets tall. Vi stiller spørsmålet til dere om det er lurt å ha to sett med regler og to sett med kontroll på akkurat de samme punktene. Dette må nødvendigvis føre til mer byråkrati og mindre penger som faktisk går til frivillig virksomhet.

Vi ønsker at stortingsrepresentantene som følger denne saken ikke ensidig baserer seg på det inntrykk som skapes i media.

Vi anbefaler dere å lese dokumentene i saken – vi lagt ut alle brev - både fra oss og fra LNU – her:
http://sos-rasisme.no/prosessen

Skal vi trekke fram ett bestemt saksdokument, er vår klage av 10. feb 2010 en oppsummering av saken fra vår side:
http://sos-rasisme.no/prosessen/14-Klageutvalget-LNU-10-2-10.pdf

Har dere spørsmål til oss, eller ønsker å bli bedre kjent med oss – ta gjerne kontakt!

Med vennlig hilsen
Trond Thorbjørnsen
Leder

SOS Rasisme

04.03.2010