Gå til meny

I følge FNs barnekonvensjon skal hensynet til barnets beste være et grunnleggende hensyn i alle saker hvor barnets interesser er involvert. I dag er norsk flyktningpolitiske praksis at innvandringspolitiske hensyn er det eneste grunnleggende hensyn. Vi samler informasjon og argumenter på denne temasiden for å få endret på denne praksisen.

Press, Redd Barna Ungdom, har laget en side om barn på flukt som vi også vil anbefale. Her finner dere undertemaer om: Forsvinninger, Enslige mindreårige og barnevernet, Overføringsflyktninger, Norskundervisning og Individuell behandling. De har også en side med aktuelle pekere

Nettavisen

To personer passer 86 unge asylsøkere

To voksne miljøarbeidere har alene ansvaret for å passe på 86 unge asylsøkere på Lysaker transittmottak utenfor Oslo. - Det er umulig å ha oversikt, sier mottakslederen.

| Les mer | Barn som asylsøkere | Statlig rasisme |

17.09.2002

Aftenposten

- Alvorlig og uholdbart, sier UDI - og stenger Lysaker

Utlendingsdirektoratet (UDI) tar nå konsekvensen av at stadig flere barn kommer til Norge alene. Transittmottaket på Lysaker legges ned, og det etableres et helt nytt ankomstsystem.

| Les mer | Barn som asylsøkere | Statlig rasisme |

17.09.2002

Aftenposten

Alene med store drømmer

Han har akkurat fylt 17 år, og for en måned siden kom han alene til Norge fra Somalia. - Alt er vanskelig, og jeg er redd. Men jeg må holde fast på drømmen min.

| Les mer | Barn som asylsøkere |

17.09.2002

Nationen

Ny lov på kant med barnekonvensjon

Fra 1. august kan mindreårige asylsøkere miste grunnskoleopplæringen. Det strider i så fall mot FNs barnekonvensjon om utdanning. UDI krever at rettigheten sikres i norsk lovverk.

| Les mer | Barn som asylsøkere | Statlig rasisme |

13.08.2002

Aftenposten

UDI vil gjøre mer for å finne foreldrene til asylbarn

Utlendingsdirektoratet vil nå gjøre mer for å finne foreldrene til enslige mindreårige asylsøkere.

| Les mer | Barn som asylsøkere | Statlig rasisme |

08.08.2002

Previous page 1 ... 37 38 39

SOS Rasisme

Hvem er SOS Rasisme?

SOS Rasisme er Norges eneste landsdekkende demokratiske medlemsorganisasjon som bruker alle krefter på kampen mot rasisme.

Hva kan du gjøre?

Det eneste som kan stoppe rasismen og nazismen fullt og helt er vanlige folks engasjement.

Spørsmål om rasisme?

Vi får daglig mange spørsmål fra skoleelever og andre. Her legger vi ut våre svar på de mest spurte.



Gaver til SOS Rasisme

Ønsker du å gi en gave til SOS Rasisme? Gaver på over 500 kroner kan gi fradrag på skatten. Les mer.

Gaver fra enkeltpersoner settes inn på konto: 7874 05 34709


Annonse i AntirasisteN?

Ønsker din organisasjon eller bedrift å vise at dere tar standpunkt mot rasisme? Vis ansikt ved å annonsere i SOS Rasismes avis og nå ut til titusenvis av lesere.
Les mer på vår annonseside


Fakkeltilbud

Vi har nå et meget godt tilbud til lokallag som trenger fakler. Tilbudet gjelder også skoler, bedrifter, andre organisasjoner og privatpersoner.


Tips oss om nazisme


Flyktningutvalget

www.sos-rasisme.no/fu

Festning Europa!

  • Ressursside om Festning Europa. Les mer

Rapport om flyktningkvinnenes rettigheter

  • SOS Rasisme har sammen med en rekke andre organisasjoner laget en rapport. Les den her

Anerkjenn Halabja og Anfal


Sjekking av e-post

Denne boksen har blitt flyttet til menyen til venstre, og vil bli slettet herfra etter hvert.

SOS Rasisme

|

01.01.2001