AntirasisteN
Situasjonen for MUF-erne i Norge, et liv i uvisse skjebner!
Den rød-grønne regjeringen har sittet i makta i snart 2 år, men i praksis har regjeringen ikke innfridd løftene fra Soria Moria erklæringen.
| Les hele saken | Statlig rasisme | Kurdiske og irakiske flyktninger | AntirasisteN | Forsiden | Flyktninger og asylsøkere |
09.08.2007
Likestillings- og diskrimineringsombudet
Valgkamperklæringen 2007
3. juli signerte toppolitikere fra alle de største partiene en erklæring om å holde valgkampen fri for diskriminering. Last ned erklæringen her: valgkamperklaering
| Les hele saken | Forsiden | Politiske partier | Offentlig innsats mot rasisme | Valg |
01.08.2007
Fortress Europe
Immigrantene dør ved Europas grenser
Ifølge det følgende presseoppslaget har minst 9 202 mennesker omkommet siden 1988 ved de europeise grensene. Blant dem er 3 215 savnet på sjøen. 6 729 immigranter døde i Middelhavet, og gjennom Atlanterhavet mot Spania, og 1 079 mistet livet da de forsøkte å krysse Sahara ørkenen for å komme til Europa.
| Les hele saken | Les mer | Festning Europa | Forsiden | Statlig rasisme |
05.07.2007
SOS Rasisme FU
Utlendingsnemda undergraver asylinstituttet
I sin avgjørelse om utsendelse av de afghanske flyktningene tar Utlendingsnemda (UNE) loven i egne hender når de velger å ikke anerkjenne trosforfølgelse som grunnlag for beskyttelse. Slike avgjørelser ligger utenfor Utlendingsnemndas myndighet og bekrefter at det er blitt et innvandringspolitisk organ som må reformeres.
| Les hele saken | Utlendingsnemnda (UNE) | Organisasjon | asylmarsj | Statlig rasisme | Pressemeldinger | Afghanistan | Forsiden | Flyktninger og asylsøkere | Arbeids- og inkluderingsdepartementet |
29.06.2007
Pressemelding fra SOS Rasisme
Afghanske flyktninger - for usikkert til at hjemsendelse er trygt
Det hersker nå en så stor usikkerhet rundt skjebnen til de afghanske asylsøkerene at Utlendingsnemnda (UNE) og regjeringen er nødt til å lytte til kravet om evaluering av de tidligere tvangsreturnerte.
| Les hele saken | Flyktninger og asylsøkere | Forsiden | FN | Afghanistan | Pressemeldinger | Statlig rasisme | Organisasjon |
25.06.2007
SOS Rasisme FU
Pressemelding - Stopp deportasjonen av Afghanske flyktninger
Halvparten av Afghanerne som frem til i går demonstrerte foran stortinget sitter nå i varetekt på Trandum i påvente av tvangsretur til Afghanistan.
| Les hele saken | Arbeids- og inkluderingsdepartementet | Flyktninger og asylsøkere | Forsiden | Afghanistan | Pressemeldinger | Statlig rasisme | asylmarsj | Organisasjon | Utlendingsnemnda (UNE) |
23.06.2007
SOS Rasisme
Rapport fra tingretten
Torsdag 21. og fredag 22. juni ble det holdt fengslingsmøter for de 20 afghanske flyktningene som har vært i politets varetekt siden aksjonen på Stortinget, natt til torsdag. Her følger rapport fra én av de 10 sakene som var oppe fredag.
| Les hele saken | Forsiden | Afghanistan | Statlig rasisme |
22.06.2007
SOS Rasisme
Afghanerne arrestert
Politiet gikk kl 01.05, natt til torsdag 21. juni til aksjon mot afghanerne som demonstrerte utenfor Stortinget.
Rundt halvparten av afghanerne, 21 personer, er fraktet til asylfengselet på Trandum. Der har de fått beskjed om at de vil bli utransportert med første fly til Istanbul.
| Les hele saken | Politiet og rasisme | Forsiden | Sultestreikende flyktninger fra Afghanistan | Afghanistan | Statlig rasisme | asylmarsj |
21.06.2007
Flyktningutvalget
Politikertøv om afghanske flyktninger
Arild Stokkan Grande, arbeiderpartiets innvandringspolitiske talsmann, gjør som FrP når han sier at de afghanske flyktningene kan fortsette å gå helt til Kabul fordi de er unge og sterke. Enten vet han enten ikke hva han snakker om eller så prøver han bevisst å føre folk bak lyset.
| Les hele saken | Flyktninger og asylsøkere | Forsiden | Afghanistan | Pressemeldinger | Statlig rasisme |
20.06.2007
Pressemelding fra SOS Rasisme
Verdens flyktningdag
20. Juni er verdens flyktningdag, og i år blir det en spesielt viktig markering.
| Les hele saken | Forsiden | FN | Pressemeldinger | Statlig rasisme | Organisasjon | Flyktninger og asylsøkere |
20.06.2007
